Misja Gynvaela 015

Misja opublikowana po polskim live stream’ie Gynvael’s Livestream #54.

Treść misji:

 

Ściągam dwunastomegabajtowego WAV’a i odpalam Audacity. W głośnikach słychać szum oraz powtarzane z dużą częstotliwością bipnięcia o tym samym tonie. Od razu przełączyłem na widok spektrogramu z myślą, że zobaczę coś ciekawszego. No i tak szukam, szukam, wszystkie możliwe opcje spektrogramu po przełączałem (przynajmniej mi się tak zdawało), no i dotarłem do… chyba zer i jedynek.

 

Rysunek 1. Poszukiwania flagi w spektrogramie.

Na całej długości nagrania widoczny jest sygnał na przemian o częstotliwości 1,0 kHz i 1,5 kHz. Sugeruje to moim zdaniem zapis zer i jedynek. Ciężko dokładnie je odczytać. Może to ma związek z treścią misji, czyli jakieś szyfrowanie XOR? Dziwne są jednak kreski widoczne na spektrogramie. Są to fale trwające po 2 sekundy, o częstotliwości około 1,3 kHz. Taki zapis mógłby sugerować występowanie flagi “########### ## #### #### ####”. Możliwe, że jest to także próba zakłócenia sygnału głównego.

Nasuwa mi się także skojarzenie z misją 016 z angielskiego streamu (sygnał SSTV). No więc próbowałem dopasować sygnał do któregoś z listy znanych sygnałów: www.sigidwiki.com/wiki/Database, ale niestety nie udało mi się znaleźć.

 

 

Dałem za wygraną. Musiałem poświęcić czas na przygotowanie własnej misji.

 

 

Któregoś dnia, podczas grzebania w ustawieniach spektrogramu, nagle doznałem olśnienia. Skoro cały spektrogram pokazuje wyłącznie niskie częstotliwości (co widać u góry na rysunku 1) to może należy zwiększyć skalę pionową, w tym obszarze. No, a jeśli chodzi o niskie częstotliwości to zostaną wykryte dopiero przy większym oknie.

To był strzał w dziesiątkę.

 

Rysunek 2. Spektrogram z flagą.

 

Flaga znaleziona! 😀

Rysunek 3. Flaga.

 

Flaga: ZABY SPIA NA FALOCHRONIE

 


Miałem przeczucie, że to zadanie będzie można rozwiązać jakimś specjalnym programem. Nie myliłem się 😉 Sygnałem użytym w misji jest RTTY, a do odczytania można użyć programów Fldigi lub Spectrum Lab.

W jaki sposób została przygotowana misja oraz przykładowe jej rozwiązanie pokazuje nam autor, czyli FISHCAKE – Misja Gynvaela #015 PL

Post Author: marbel82

1 thought on “Misja Gynvaela 015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.